«Кримський півострів — це і ігровий майданчик, і поле битви, бажане для України та Росії», — розповідає оглядач американського телеканалу АВС.
Його запашні пляжі були місцем відпочинку російських царів та радянських генеральних секретарів.
Він приймав історичні зустрічі світових лідерів та може похвалитися стратегічною військово-морською базою.
І він був місцем етнічних переслідувань, насильницьких депортацій та політичних репресій.
Зараз, коли війна Росії з Україною триває вже 18 місяців, Кримський півострів знову став одночасно і ігровим майданчиком, і полем бою, з атаками безпілотників та бомбами, що прагнуть послабити контроль Москви над територією та повернути її під владу Києва, незалежно від того, наскільки голосно Кремль заявляє про свою власність.
Президент України Володимир Зеленський пообіцяв повернути ромбовидний півострів, незаконно анексований Росією Володимира Путіна у 2014 році.
Для обох президентів відмова від Криму навряд чи можлива. Москва розмістила там війська та зброю, що дозволило росіянам швидко захопити значну частину півдня України, коли у 2022 році почалася війна. Київ заявляє, що мілітаризація Криму загрожує всім країнам Чорноморського регіону.
Унікальне становище Криму у Чорному морі робить його стратегічно важливим активом для тих, хто його контролює, і Росія століттями виборювала його.
Крім своєї стратегічної цінності, Крим має для росіян особливе значення – «емоційне та майже квазірелігійне», – сказав Сем Грін, професор російської політики у Королівському коледжі Лондона.